Autolawety – rodzaje i zastosowanie
Awaria auta przydarza się najczęściej wtedy, gdy najmniej się tego spodziewamy. Najprostszym wyjściem z tej sytuacji jest wezwanie pomocy drogowej, która dysponuje autolawetą. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pojazdów tego typu, różniących się głównie konstrukcją i zastosowaniem. Z artykułu dowiesz się m.in. o tym, jakie autolawety są stosowane do przewozów wielkogabarytowych, transportowania niskich aut i zabytkowych pojazdów.
Autolaweta z platformą hydrauliczną
Autolaweta jest wykorzystywana do przewożenia różnego rodzaju ładunków: mogą to być samochody osobowe i dostawcze, ciągniki siodłowe, a także motocykle i maszyny produkcyjne. Właśnie z tego powodu nadwozie każdej autolawety składa się z platformy załadunkowej, która jest najczęściej sterowana hydraulicznie. Pozwala to na łatwe załadowanie i rozładowanie przewożonego auta. Na rampie jest zwykle zamontowana wyciągarka samochodowa. Dzięki temu autolaweta doskonale sprawdzi się jako pomoc drogowa zajmująca się transportowaniem uszkodzonych i powypadkowych pojazdów.
Autolaweta do transportu niskich aut
Większość luksusowych i sportowych samochodów posiada niskie zawieszenie. Choć auta tego typu doskonale się prezentują, ich specyficzna konstrukcja staje się problematyczna wtedy, gdy musimy je przetransportować. Poruszyliśmy ten temat podczas rozmowy z pracownikiem firmy Kegger zajmującej się produkcją autolawet i transporterów:
Naprzeciw potrzebom posiadaczy samochodów sportowych wychodzą producenci autolawet do transportu niskich aut. Platforma załadunkowa jest skonstruowana w taki sposób, aby zawieszenie pojazdu nie uległo uszkodzeniu, a przejazd przebiegł bez żadnych zakłóceń. Oznacza to, że autolaweta posiada niewielki kąt nachylenia wjazdu (ok. 10 stopni), wysuwane najazdy przejazdowe, a także dodatkowe trapy wykorzystywane najczęściej do transportowania bardzo niskich aut sportowych.
Zamknięty autotransporter, czyli autolaweta do zadań specjalnych
Istnieją sytuacje, gdy musimy przetransportować auto zabytkowe lub ekskluzywne, czyli po prostu takie, którego uszkodzenie mogłoby nas sporo kosztować. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas skorzystanie z zamkniętego autotransportera, który można określić jako autolawetę do zadań specjalnych. Nadwozie pojazdu składa się nie tylko z platformy załadunkowej, ale również ze specjalnego kontenera wyposażonego w sztywne drzwi lub plandekę.
Autotransportery kontenerowe mają liczne udogodnienia, takie jak np. oświetlenie dolne i górne, wewnętrzny monitoring czy wysuwany stopień boczny. Całość jest sterowana elektrycznie – wystarczy posłużyć się bezprzewodowym pilotem, którym możemy sterować wszystkimi funkcjami w autokontenerze. Dodatkowo w razie awarii pilota bezprzewodowego mamy możliwość sterowania przyciskami funkcyjnymi zamontowanymi w kabinie kierowcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana