Bezpieczeństwo podczas pracy przy obróbce metali
Nowoczesne obrabiarki CNC to duże maszyny o ogromnej mocy, które pracują na bardzo szybkich obrotach. To właśnie między innymi dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas ich obsługi. Chwila nieuwagi może doprowadzić do poważnych konsekwencji. W grę wchodzi nie tylko uszkodzenie drogiego sprzętu, ale przede wszystkim szkoda dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać?
Zasady BHP podczas pracy z obrabiarkami CNC do metali
Odpowiedzialna praca z obrabiarkami CNC wymaga uprzedniego zapoznania się i ścisłego przestrzegania zasad BHP (Bezpieczeństwo i Higiena Pracy). Obejmuje to między innymi każdorazowe upewnienie się przed uruchomieniem, że maszyna jest w dobrym stanie technicznym, tj. nie posiada widocznych uszkodzeń, odsłoniętych kabli zasilających czy poluzowanych elementów. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie miejsca pracy, co ułatwia realizowanie zadania i ocenę stanu urządzenia.
Przeczytaj również: Na czym polega obróbka metali? Podstawowe rodzaje
Współczesne obrabiarki wyposażone są w osłony miejsca roboczego. Sterowane komputerowo maszyny automatycznie blokują je, uniemożliwiając ich przypadkowe otwarcie. Dlatego ważne jest, aby wszystkie podzespoły urządzeń działały prawidłowo. Konieczne dla bezpieczeństwa jest więc regularne serwisowanie obrabiarek. Takie usługi oferuje między innymi firma Galika dystrybutor obrabiarek CNC i dostawca części zamiennych od czołowych producentów.
Przeczytaj również: Jakie wyróżnia się rodzaje obróbki skrawaniem metali?
Jak dbać o bezpieczeństwo w pracy z obrabiarkami CNC?
Poza stanem technicznym i fabrycznie zamontowanymi osłonami o bezpieczne miejsce pracy powinien dbać również operator. Do samodzielnego działania przy obrabiarce CNC należy dopuszczać wyłącznie przeszkolone i doświadczone osoby. Jest to istotne, ponieważ jedną z zasad bezpieczeństwa jest stosowanie odpowiednich narzędzi dopasowanych do wykonywanej pracy. To dotyczy zarówno rodzaju uchwytu, jak i wykorzystywanych frezów lub noży.
Ważny jest też ubiór pracownika. Odzież robocza powinna być dopasowana do sylwetki, przylegająca. Luźne fragmenty tkanin, odstające nogawki lub rękawy mogą zostać wciągnięte w ruchome zespoły maszyny. Inne obowiązkowe elementy stroju pracownika to nakrycie głowy i obuwie robocze. Warto też zapewnić ochraniacze słuchu (obrabiarki mogą emitować wysokie tony), a w niektórych przypadkach również ochronę oczu, nosa i ust przed skrawkami metali.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana