Czym różni się skup aut od komisów samochodowych?
Choć zarówno auto skupy, jak i komisy samochodowe zajmują się obrotem handlowym pojazdami, to cele ich działalności są zupełnie odmienne. Jeśli chcesz poznać specyfikę i zakres ich pracy oraz wynikające z przepisów prawa różnice, przeczytaj artykuł. Dowiesz się, czym różni się skup aut od komisów samochodowych.
Czym są auto skupy?
Auto skupy to firmy, które zajmują się skupem samochodów bezpośrednio od właścicieli. W odróżnieniu od komisów samochodowych, skupy nie odgrywają roli pośrednika między sprzedającym a kupującym. Oznacza to, że firma jest bezpośrednim nabywcą samochodu i nie pobiera prowizji za transakcję. Skup aut oferuje szybkie i profesjonalne wyceny, a cała transakcja przebiega zazwyczaj w ciągu jednego dnia.
Podstawowym celem działalności auto skupów jest kasacja pojazdów nienadających się do dalszej eksploatacji. Auto złomy działają na podstawie prawa o recyklingu pojazdów i mają obowiązek prowadzenia działalności zgodnie z wymaganiami ekologicznymi. Ponadto muszą legitymować się stosownym zezwoleniem. Dobrym przykładem profesjonalnie działającego auto skupu jest aktywna w rejonie Piotrkowa Kujawskiego firma Autorecykling Arpol, która zajmuje się skupem i złomowaniem pojazdów oraz sprzedażą części samochodowych.
Jak działają komisy samochodowe?
Komisy samochodowe to firmy zajmujące się sprzedażą samochodów używanych. W przeciwieństwie do auto skupów komisy pośredniczą między sprzedającym a kupującym. Właściciel pojazdu zostawia swoje auto w komisie, który stara się znaleźć na niego nabywcę. Zazwyczaj czas oczekiwania na sprzedaż jest dłuższy niż w przypadku skupu aut. Komisy pobierają prowizję od sprzedaży, która zależy od ceny pojazdu.
Różnice między auto złomem a komisem samochodowym
Różnica między procesem sprzedaży pojazdu do auto złomów a komisów samochodowych polega przede wszystkim na celu transakcji. W przypadku auto złomów właściciel sprzedaje samochód w celu jego złomowania. Podczas kasacji pojazd przechodzi na własność auto złom, a sprzedający otrzymuje za to pieniądze. Firmy zajmujące się złomowaniem przekazują auta do recyklingu i utylizacji.
Natomiast sprzedaż auta w komisie ma na celu znalezienie kupca w celu dalszej eksploatacji pojazdu. Komisy pośredniczą między sprzedającym a kupującym, pobierając prowizję od sprzedaży. Z reguły przyjmują samochody w różnym wieku, ale w dobrym stanie technicznym i nadające się do jazdy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana