Jak holować auto? Podstawowe zasady
Nagła awaria samochodu, która sprawia, że auto na środku drogi odmawia posłuszeństwa to wyjątkowo stresująca sytuacja dla każdego kierowcy. Niestety może się przydarzyć każdemu, dlatego lepiej wcześniej być przygotowanym i wiedzieć jak wygląda holowanie i w jaki sposób należy się zachować. Dowiedz się, jak holować auto, by było to bezpieczne i zgodne z przepisami.
Czy można holować auto?
Samochód oczywiście można holować, zezwala na to Kodeks drogowy. Trzeba jednak robić to zgodnie z obowiązującymi przepisami i zachowując szczególną ostrożność. Poza tym samochód holowany musi spełnić pewne określone warunki, gdyż nie każdy pojazd może być holowany np. w przypadku gdy ma niesprawny układ kierowniczy.
Przeczytaj również: Jaka linka holownicza jest najlepsza?
Holowanie auta – podstawowe zasady bezpieczeństwa
Holować można tylko jeden pojazd, a za kierownicami obu aut powinny siedzieć osoby, które posiadają prawo jazdy. Ważne, aby kierowcy podczas holowania potrafili ze sobą współpracować i ustalili wcześniej sposób wzajemnej komunikacji. Lepiej, jeśli samochodem holowanym kieruje osoba bardziej doświadczona.
Przeczytaj również: 6 zalet całodobowej autopomocy
Pojazd holowany musi być prawidłowo oznaczony za pomocą trójkąta ostrzegawczego, który powinien znajdować się z tyłu po lewej stronie. Można go ustawić np. za tylną szybą. Niejednokrotnie wątpliwości wśród kierowców budzi pytanie: jakie światła powinien mieć włączone samochód holowany? Częstym błędem jest używanie świateł awaryjnych. Pojazd powinien natomiast przy niedostatecznej widoczności mieć włączone światła pozycyjne, samochód holujący zaś zawsze światła mijania.
Przeczytaj również: Nie tylko autoholowanie, czyli czym zajmuje się pomoc drogowa?
Holowanie samochodu zgodnie z prawem
Ważną kwestią jest też stosowanie odpowiedniej linki holowniczej oraz utrzymywanie prawidłowego dystansu między pojazdami. Linka powinna być oznaczona na przemian czerwonymi i białymi pasami albo żółtą lub czerwoną chorągiewką powieszoną na środku. Poza tym cały czas powinna być odpowiednio naciągnięta. Jeśli chodzi o odległość pomiędzy autami, przy holu giętkim musi wynosić ona 4-6 metry, a przy połączeniu sztywnym nie więcej niż 3 metry.
Dopuszczalna prędkość pojazdu holującego to 30 km/h w obszarze zabudowanym oraz 60 km/h poza nim. Najlepiej jechać cały czas stałą prędkością, unikać przyspieszania i gwałtownych szarpnięć.
Czy można holować na drodze ekspresowej?
Przepisy nie zabraniają holowania auta na drodze ekspresowej, można więc to robić, zachowując dopuszczalną prędkość 60 km/h. Nie można jednak holować na autostradach, chyba że robi to pojazd specjalnie do tego przeznaczony i tylko do najbliższego zjazdu.
Holowanie auta przez pomoc drogową
Niestety nie zawsze mamy możliwość samodzielnego odholowania naszego samochodu na linie. Gdy auto całkowicie odmówi posłuszeństwa, musimy skorzystać z usług oferowanych przez pomoc drogową. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla kierowcy. Jeśli się na nie zdecydujemy, nie musimy się martwić o to, czy poradzimy sobie z holowaniem oraz unikniemy dodatkowych nerwów. Jest to jednak oczywiście opcja płatna, a więc spodziewamy się profesjonalnego i sprawnego podejścia, za którą zapłacimy adekwatną cenę.
Ile kosztuje holowanie samochodu na lawecie?
Nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje holowanie auta. Cena holowania pojazdu przez pomoc drogową zależy od bardzo wielu czynników takich jak:
- miejsce, w którym znajduje się samochód,
- odległość, jaką musi pokonać laweta, aby dotrzeć do niesprawnego auta,
- zakres usług wykonywanych na miejscu (czasem jest to też dowóz paliwa czy drobne naprawy),
- trasa holowania,
- wielkość holowanego pojazdu,
- stan techniczny auta,
- miasto, w którym zlokalizowana jest firma.
Zobacz też jaka linka holownicza jest najlepsza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana