Jak naprawić wgniecenie na karoserii samochodu?

Niewielkie wgniecenia na karoserii zwykle nie sprawiają kierowcom kłopotów. Gorzej z dużymi usterkami, które wymagają prostowania elementów. Dawniej główną metodą prostowania powierzchni było nakładanie szpachli blacharskiej i wykonywanie ponownego lakierowania elementu. Dzisiaj nie zawsze jest to konieczne. Przyjrzyj się alternatywnym metodom eliminowania wgnieceń. Niektóre z nich niskim kosztem możesz wykonać samodzielnie!
Najlepsze sposoby na naprawę wgnieceń w karoserii
Bardzo dobrym sposobem na wyciąganie wgnieceń w karoserii jest metoda PDR (z ang. Paintless Dent Repair). Jest to zbiór czynności, które pozwalają na wyprowadzenie wgniotek bez konieczności malowania elementu. Jak sugerują specjaliści w dziedzinie blacharstwa Autoryzowana Stacja Obsługi Samochodów w Lublinie, skuteczność tych metod jest wysoka, ale nie zawsze daje idealne efekty. Ich zaletą jest bez wątpienia możliwość wykonania samodzielnie. Sposób PDR bazuje na dwóch czynnościach – masowaniu blachy oraz wyciąganiu wgniotki przy pomocy kleju. Pierwsza z nich jest możliwa dzięki specjalnym pobijakom w różnych kształtach i użyciu młotka blacharskiego. Koniecznością jest demontaż elementu lub przedostanie się do wewnętrznej jego strony przez otwory technologiczne. Taki sposób zapewnia wysoką skuteczność bez konieczności lakierowania. Druga metoda PDR to wyciąganie przy pomocy kleju. Trzeba zaopatrzyć się w specjalistyczny klej i sprzęt do niwelowania wgnieceń. Ten sposób również daje bardzo dobre rezultaty, ale obarczony jest nieco większym kosztem zakupu sprzętu.
Przeczytaj również: Jak usunąć wgniecenia bez lakierowania?
Profesjonalne metody usuwania wgnieceń blacharskich
Czasem wgniotka jest na tyle duża lub powstała w newralgicznym miejscu, że koniecznie trzeba zasięgnąć pomocy specjalisty. Naprawy powypadkowe w Lublinie lub usuwanie mniejszych szkód można wykonać skutecznie dzięki specjalistom w dziedzinie blacharstwa samochodowego. Posługują się oni metodą podgrzewania i chłodzenia, która zapewnia bardzo dobre rezultaty bez konieczności mechanicznego ingerowania w blachę. Wymaga często nałożenia nowej warstwy lakieru.
Przeczytaj również: Jakie usługi świadczy blacharz samochodowy?
Drugim sposobem jest prostowanie elementów karoserii przy pomocy specjalistycznego sprzętu, oraz wykonanie szpachlowania wraz z lakierowaniem. Taki sposób jest zarezerwowany zwykle dla poważniejszych uszkodzeń.
Przeczytaj również: Jak dbać o stan techniczny pojazdu po naprawie blacharskiej?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Samochody - blacharstwo, lakiernictwo
Adauto V2 Andrzej Drożdżyński
woj. łódzkie91-072 Łódź, Artyleryjska 4
-
-
Samochody - blacharstwo, lakiernictwo
Serwis blacharsko-lakierniczy Marek Troszyński
woj. łódzkie91-179 Łódź, Czerwonych Maków 8 lok. 10
-
Samochody - akcesoria, części zamienne - używane
Galanciak Holding Dominik Galanciak
woj. łódzkie90-029 Łódź, Nawrot 114 lok. 3