Jak się przygotować do spawania aluminium?
Przed przystąpieniem do spawania aluminium trzeba przygotować odpowiednią odzież, stanowisko pracy i materiały. Konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo z uwagi na występowanie jaskrawego światła i iskier w trakcie działania. Niewłaściwe podejście do tego etapu może skutkować niezadowalającymi efektami i niską jakością łączeń. Dowiedz się, co trzeba zrobić, zanim rozpocznie się pracę.
Przygotowanie odpowiedniego ubioru i stanowiska pracy
Spawanie aluminium lub innych materiałów wymaga zadbania o odpowiedni ubiór. W każdym przypadku należy mieć przyłbicę, gogle i rękawice ochronne. Elementy te muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, odpowiednio grubych oraz niepalnych. Duże znaczenie ma właściwa ochrona wzroku, gdyż łuk spawalniczy generuje niezwykle jasne światło. Patrzenie w nie, nawet krótko, może skutkować poparzeniem rogówki. Z kolei rękawice chronią dłonie przed gorącem. Warto jednocześnie wyposażyć się w przyłbicę oraz buty, a w przypadku spawania materiałów ocynkowanych, również w maskę.
Przygotowanie stanowiska pracy to przede wszystkim osłonięcie go od deszczu oraz wiatru. Jak wskazują specjaliści firmy Silovex, w zamkniętym pomieszczeniu należy zapewnić dobą wentylację. Używany sprzęt musi być sprawdzony, bez uszkodzeń i usterek. Powinien on być regularnie sprawdzany i ewentualnie naprawiany. Należy również pamiętać, że powstające podczas spawania odpryski spawalnicze mogą odskakiwać na znaczną odległość. Trzeba zatem usunąć lub dobrze zabezpieczyć wszystkie łatwopalne przedmioty oraz substancje. W miejscu spawania nie powinny przebywać inne osoby, zwłaszcza dzieci. Niepożądana jest obecność zwierząt.
Odpowiednie przygotowanie materiałów do spawania
Spawanie powinno poprzedzić właściwe opracowanie materiałów i ich krawędzi. Powłokę należy dokładnie oczyścić z resztek farb bądź rdzy. Warto zwrócić uwagę na pozostałości tłuszczu i pary wodnej, które usuwa się za pomocą rozpuszczalnika organicznego lub łagodnego roztworu zasadowego, np. silnego mydła. Powłoki tlenków usuwa się szczotką ze stali nierdzewnej, silnym roztworem zasadowym lub kwasem. Elementy aluminiowe powinny być również suche. Jeśli spoiny nie będą od razu spawane, należy je pokryć brązowym papierem typu Kraft. Dzięki temu uniknie się zanieczyszczenia kurzem lub piaskiem. Spoiny powinny być zespawane maksymalnie kilka dni po ich oczyszczeniu. Po upływie dłuższego czasu należy je opracować jeszcze raz.
Warto pamiętać, by po skończonej pracy posprzątać stanowisko pracy i odpowiednio zabezpieczyć sprzęt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana