Jak usunąć wgniecenia z karoserii auta po gradobiciu?

Czy wiesz, że kule gradowe bywają czasami większe od kurzych jaj? Łatwo wyobrazić sobie, jakie spustoszenie mogą spowodować tak duże kawałki lodu. Nawet wiele mniejsze gradziny są w stanie poważnie uszkodzić karoserię samochodową, pozostawiając na powierzchniach lakierniczych drobne wgniecenia. Jak usunąć je z karoserii samochodu? Spróbujemy podpowiedzieć.
Uszkodzenia po gradobiciu
Choć prawdopodobieństwo uszkodzeń karoserii samochodowej przez gradobicie było dotychczas stosunkowo niskie, to w związku z rozchwianiem się zjawisk pogodowych zdarza się coraz częściej. Agresywny opad gradzin o znacznej wielkości prowadzi zazwyczaj do powstania bardziej lub mniej widocznych wgłębień nadwozia, a szczególnie w dachu i masce auta. Na szczęście wgłębienia pogradowe nie wiążą się zazwyczaj z pęknięciami lakieru. Dlatego ich szybka naprawa możliwa jest w renomowanych warsztatach blacharsko-lakierniczych. Dobrym przykładem doświadczonej firmy jest Auto-Serwis Nowakowski, który świadczy usługi lakiernictwa samochodowego dla klientów między innymi z takich miast jak Katowice, Bytom czy Tarnowskie Góry.
Jak przebiega naprawa karoserii po gradobiciu?
Naprawę wgnieceń po gradobiciu można przeprowadzić na kilka sposobów, w zależności od wielkości wgniecenia. Likwidując uszkodzenia pogradowe, które nie naruszyły struktury lakieru można zastosować popularną metodę PDR – (paintless dent repair). Nie wymaga one lakierowania i skuteczna jest do naprawy małych uszkodzeń karoserii. Jeden ze sposobów polega na wypychaniu i wyciąganiu wgnieceń za pomocą dźwigni, która precyzyjnie naciska na wgłębienia i odkształca blachę do pierwotnego stanu. Drugim wariantem metody PDR jest wyciąganie wgnieceń za pomocą kołka i kleju. W miejscu wgniecenia lakiernik samochodowy przykleja specjalny kołek w kształcie grzybka, a następnie poprzez pociągnięcie kołka prostuje blachę karoserii. Ten rodzaj naprawy jest najczęściej stosowany przy niewielkich uszkodzeniach karoserii, a szczególnie podczas usuwania wgnieceń po gradobiciu. Postęp naprawy monitoruje się specjalną lampą z odbłyśnikiem, która pozwala na sprawdzenie nierówności.
Inną techniką jest naprawa panelowa, której używa się podczas napraw większych uszkodzeń. Mimo to można ją również zastosować do wgnieceń po gradzinach. Do usuwania uszkodzeń używa się spottera, czyli elektrycznego urządzenia, dzięki któremu może przygrzewać metodą punktową do powierzchni blachy elektrody i adaptery. Naprawę panelową przeprowadza się od zewnątrz karoserii, bez konieczności demontażu uszkodzonego elementu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Samochody - blacharstwo, lakiernictwo
Serwis blacharsko-lakierniczy Marek Troszyński
woj. łódzkie91-179 Łódź, Czerwonych Maków 8 lok. 10
-
Samochody - blacharstwo, lakiernictwo
Blacharstwo, Lakiernictwo Samochodowe Piotr Chiliński
woj. wielkopolskie63-720 Koźmin Wielkopolski, Zamkowa 33A
-
Samochody - blacharstwo, lakiernictwo
ADauto V2 Andrzej Drożdżyński
woj. łódzkie91-072 Łódź, Artyleryjska 4
-