Jak zadbać o lakier samochodowy?
Lakier zdobi auto i chroni blachy karoserii przed korozją. W artykule podpowiemy, jak zadbać o lakier samochodowy, który – szczególnie w lecie – narażony jest na działanie promieni UV, powodujące matowienie, natomiast zimą niszczą go środki chemiczne i sól, wysypywane na drogi. Do tego dochodzą drobne uszkodzenia mechaniczne i nadżerki powodowane przez ptasie odchody. Czy można temu zapobiec?
Lakier samochodowy – dlaczego wymaga pielęgnacji?
Efektowny lakier przyciąga wzrok i cieszy właściciela auta, ale liczy się nie tylko jego estetyka. Prawidłowo położona powłoka lakiernicza chroni karoserię przed działaniem czynników zewnętrznych, które mogą spowodować korozję. Aby dobrze pełniła tę funkcję, wymaga właściwej pielęgnacji. Niezależnie od pory roku, powinniśmy myć karoserię odpowiednimi szamponami i wiedzieć,jak dbać o lakier samochodu. Do naprawy małych zarysowań możemy np. użyć past koloryzujących, specjalnych kredek lub uzupełniać powstałe ubytki takim samym lakierem.
Przeczytaj również: Na czym polega renowacja lakieru na samochodzie?
Większość kierowców wie, że w myjni automatycznej istnieje ryzyko zarysowania powłoki lakierniczej – mycie bezdotykowe jest skuteczniejsze i bardziej bezpieczne. Strumień wody pod wysokim ciśnieniem dużo lepiej wypłucze zanieczyszczenia z zakamarków karoserii, docierając tam, gdzie nie dotrą szczotki myjni automatycznej. To dobre przygotowanie do dalszych zabiegów, takich jak woskowanie i polerowanie auta.
Przeczytaj również: Jak nadać efekt połysku i wydobyć głębie koloru z lakieru samochodowego?
Jakie środki do pielęgnacji karoserii pomogą dbać o lakier?
Zarówno personel myjni samochodowych, jak i kierowcy, samodzielnie myjący swoje pojazdy, powinni zdawać sobie sprawę, że do tego celu najlepiej nadają się szampony do pielęgnacji karoserii, dostarczane przez dystrybutorów, takich jak S-Auto z Wrocławia. Specjaliści zalecają, aby po każdym myciu dokładnie wytrzeć auto, a następnie położyć ręcznie wosk i wykonać zabieg polerowania. Polerowanie pastą wypełnia ubytki i sprawia, że lakier pięknie wygląda, a zanieczyszczenia nie przywierają już łatwo do jego powierzchni.
Ze względu na wysoki koszt usług auto-detailingu, warto spróbować zrobić to samemu. Konieczne do tego będą środki do polerowania oraz pad polerski. Przedtem musimy sprawdzić czy na powierzchni nie ma resztek brudu lub pozostałości detergentów, a polerując, uważać, aby nie naruszyć wierzchniej warstwy lakieru. Trzymając się sprawdzonych zaleceń i stosując wysokiej jakości środki do pielęgnacji karoserii, uzyskamy doskonały efekt – lakier naszego auta będzie piękny i lśniący przez długi czas.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana