Jakie naprawy powypadkowe można wykonać dzięki ramom blacharskim?
Karoseria samochodu podczas wypadku, stłuczki czy kolizji ulega mniejszym, bądź większym uszkodzeniom, wymagającym interwencji blacharza i lakiernika samochodowego. Sporą część napraw powypadkowych obejmujących karoserię samochodu, można wykonać przy pomocy tak zwanych ram blacharskich. Z czego składają się ramy blacharskie? Jakie jest ich zastosowanie? Jakie naprawy powypadkowe można wykonać z ich pomocą? Odpowiadamy!
Ramy blacharskie jako niezbędne wyposażenie warsztatu blacharskiego
Ramy blacharskie to urządzenia niezbędne w każdym profesjonalnym warsztacie blacharskim i lakierniczym, służące do naprawy nadwozi oraz ram nośnych pojazdów, przywracające ich geometrię. Rama naprawcza ma postać szkieletu wykonanego z solidnych profili zamkniętych, uzupełnionego o ramiona boczne przesuwne do mocowania szczęk. Konstrukcja może być wyposażona także w docer, którego zwrotnice umożliwiają ciągnięcie niezależnie od kierunku.
Naprawa przy pomocy ramy polega na działaniu (nacisku i/lub ciągnięciu) na uszkodzoną karoserię samochodu z odpowiednią siłą, kierowaną z różnych stron. Naprawa wymaga stałej obserwacji całego procesu i ewentualnej ingerencji polegającej na umieszczeniu urządzeń wyciągających, takich jak: haki, kleszcze czy ściski, w innych miejscach na karoserii.
Osprzęt składający się na płytę do prostowania pojazdów, a także zastosowane w płycie systemy pomiarowe, umożliwiają przywrócenie kształtu nadwozia do jego pierwotnego stanu, z precyzyjnym zachowaniem prawidłowej pozycji wszystkich najważniejszych punktów pojazdu.
Producenci specjalistycznych urządzeń wyposażenia blacharni, jak na przykład firma TAPKA z Krakowa, oferują różnego rozmiaru i przeznaczenia:
- ramy blacharskie do samochodów osobowych,
- ramy blacharskie do samochodów ciężarowych,
- ramy blacharskie do samochodów dostawczych,
- ramy blacharskie do ciągników siodłowych.
Zastosowanie ram blacharskich
Ramy naprawcze blacharskie pozwalają na szybką, skuteczną, bezpieczną i w pełni profesjonalną naprawę karoserii samochodów powypadkowych. Z pomocą ram blacharskich można nie tylko dokonać podstawowych napraw powypadkowych nadwozia, ale też zniwelować wgniecenia i uszkodzenia w karoserii powstałe wskutek innych niefortunnych zdarzeń. Z pomocą ram blacharskich, można reperować odkształcone nadwozia i ramy nośne pojazdów osobowych i ciężarowych, a także dostawczych.
Naprawy z użyciem ramy obejmują prostowanie wgnieceń oraz usuwanie deformacji na elementach pojazdu, takich jak dach, drzwi, błotniki, górne listwy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana