Na czym polega anodowanie?
Aluminium jest powszechnie stosowanym materiałem w wielu różnych branżach. Jest lekkie, estetyczne, łatwe w pielęgnacji, a przy tym trwałe, odporne na korozję i elastyczne w obróbce. W przypadku aluminium można też zastosować różne powłoki dekoracyjno-ochronne. Jedną z takich powłok jest powłoka anodowana. Jak przebiega proces anodowania aluminium i jakie korzyści z niego wynikają? Odpowiadamy!
Czym jest i jak przebiega anodowanie aluminium?
Anodowanie, znane też jako eloksacja lub anodyzacja, to proces elektrochemiczny polegający na wytworzeniu na powierzchni aluminium warstwy tlenku aluminium. Ta powierzchniowa metoda obróbki metalu składa się z kilku etapów. Pierwszym jest dokładne oczyszczenie oraz odtłuszczenie aluminium w kwaśnych i zasadowych roztworach, aby powłoka anodowa łatwiej przywierała do powierzchni metalu. Następnie aluminium się wybłyszcza z pomocą stężonych kwasów, poleruje oraz rozjaśnia, aby uzyskać jednolitą, wolną od osadu i warstw tlenkowych powłokę.
Później następuje właściwy etap, czyli anodowanie, w którym kwas siarkowy pełni funkcję elektrolitu. Do aluminium przykłada się prąd stały o określonej gęstości, skutkiem czego wydziela się tlen, a ten w reakcji z metalem tworzy wrastającą i narastającą na metal powłokę tlenową. Powłoka anodowa jest niemal niewidoczna i ma charakterystyczną, porowatą strukturę. Całość kończy ewentualne barwienie oraz uszczelnianie.
Korzyści wynikające z anodowania aluminium
Warstwa anodowa znacząco zwiększa trwałość aluminiowych elementów. Profesjonalnie wykonana powłoka, np. przez firmę Anodal, nawet w 70% wnika w głąb materiału, przez co jest niezwykle trwała. Anodowanie doskonale chroni aluminium przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, w tym nawet tak agresywnych jak woda morska czy kwaśne deszcze. Co więcej, zwiększa się również odporność aluminium na działanie wysokiej temperatury, korozję czy uszkodzenia mechaniczne, dlatego proces ten można z powodzeniem wykorzystać nawet w przypadku intensywnie eksploatowanych czy będących w ciągłym ruchu komponentów.
Eloksacja pozwala także zwiększyć walory estetyczne aluminium i zabezpieczyć je przed blaknięciem czy nadać im trwały połysk. Co istotne, anodowane elementy aluminiowe nie wymagają specjalnej konserwacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana