Na czym polega gratowanie metali?
Gratowanie metali to czynność polegająca na wygładzaniu nierówności powstałych na powierzchni elementu. Polega na usuwaniu zadziorów i wygładzaniu krawędzi materiału. Wykonywana jest zazwyczaj po czynnościach takich jak cięcie laserem oraz frezowanie i ma na celu nadanie części ostatecznego kształtu. Jakie są metody gratowania i w jakim celu jest wykonywane?
W jakim celu wykonuje się gratowanie?
Proces gratowania ma na celu poprawę wyglądu elementu, ale też jego funkcjonalności i bezpieczeństwa stosowania. Dzięki uzyskaniu gładkiej powierzchni może być on transportowany bez ryzyka zniszczenia innych przedmiotów, a także komfortowo stosowany. Gratowanie metali ma też na celu stworzenie takiego kształtu danej części, która będzie pasować do innych elementów danego podzespołu. Ten rodzaj obróbki wykonywany jest m.in. w branży jubilerskiej, lotniczej, automotive i maszynowej. Gratowanie obejmuje szereg czynności, m.in. szlifowanie, polerowanie, zaokrąglanie i szczotkowanie.
Przeczytaj również: Jak wykonać obróbkę blacharską komina?
Jakie są metody gratowania?
Wyróżnia się ręczne i zautomatyzowane metody gratowania metali, które można podzielić również na gratowanie na sucho i mokro. Do gratowania ręcznego wykorzystuje się m.in. pilniki, skrobaki, pogłębiacze, wiertła obrotowe oraz różnego rodzaju noże i ostrza. Jednym z najpopularniejszych narzędzi jest gratownik. W przypadku zaokrąglania krawędzi i otworów stosuje się elastyczne narzędzia ścierne. Maszyny, które są wykorzystywane do wygładzania to m.in. falowarki, wygładzarki wibracyjne i szlifierki ścierne. Stosowaną przez wiele przedsiębiorstw metodą jest gratowanie automatyczne, które wykonywane jest na specjalnej taśmie. Umieszczony na niej element jest wygładzany przy pomocy specjalnych szczotek. Usługi gratowania przy użyciu nowoczesnych urządzeń oferuje np. firma Dajano z Opatówka.
Jak wygląda gratowanie metalowych blach?
Jednym z częściej wykonywanym rodzajem obróbki jest gratowanie blach. Jego celem jest przygotowanie blachy do tłoczenia, montażu oraz innych etapów produkcyjnych. Zazwyczaj wykonywane się takie czynności jak polerowanie powierzchni blachy, zaokrąglanie jej krawędzi oraz gratowanie elementów na blasze. Podczas gratowania wibracyjnego element zabezpieczany jest przed zbyt dużymi naprężeniami. Proces ten zapobiega przed naruszeniem jego struktury.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana