Na czym polega malowanie proszkowe?
Najprawdopodobniej nie ma domu lub mieszkania, w którym nie znajduje się ani jeden przedmiot malowany proszkowo. Owa technika malowania ma wiele zalet. Przewyższa trwałością i odpornością malowanie natryskowe, pędzlem lub zanurzeniowo. Jak wyglądają kolejne etapy malowania proszkowego? Jakie przedmioty poddaje się najczęściej takiemu lakierowaniu?
Czym jest malowanie proszkowe?
Malowanie proszkowe to popularna technika pokrywania elementów z różnych materiałów (stali, aluminium, żeliwa) specjalną farbą proszkową (zazwyczaj poliestrową, epoksydową lub poliestrowo-epoksydową) w bogatej palecie barw i odmiennych stopniach połysku.
Przeczytaj również: Malowanie proszkowe jako dobra ochrona antykorozyjna
Naelektryzowane cząstki farby utrzymują się na przemysłowych przedmiotach dzięki siłom elektrostatycznym. Malowany materiał musi być wcześniej dokładnie wyczyszczony i odtłuszczony. Po pokryciu farbą przedmiot umieszcza się w piecu, gdzie dochodzi do stopnienia proszku (lakierowania). Temperatura jest tam bardzo wysoka – zazwyczaj panuje około 180-200 stopni Celsjusza.
Przeczytaj również: Cechy dobrej lakierni proszkowej
Najważniejsze zalety malowania proszkowego
Malowanie proszkowe jest bardzo bezpieczną dla środowiska i człowieka techniką. Nie wykorzystuje się tutaj niebezpiecznych rozpuszczalników i rozcieńczalników. Uzyskana powłoka lakiernicza jest trwała, wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, korozję, wysokie temperatury. Jej optymalna grubość pozwala doskonale zamaskować różne niedoskonałości, wynikłe podczas obróbki mechanicznej. Powłoka wygląda bardzo estetycznie, nie pojawiają się na niej zacieki.
Malowanie proszkowe jest bardzo efektywne i ekonomiczne. Możemy mieć pewność, że wykorzystane zostanie prawie cały materiał malarski (pozostałe nieosadzone cząsteczki farby proszkowej można natomiast odzyskać i wykorzystać ponownie).
W malowaniu proszkowym specjalizuje się lakiernia proszkowa Novacolor z Ostrowa Wielkopolskiego. Przedsiębiorstwo korzysta tylko z najlepszego, specjalistycznego sprzętu technicznego, farb wysokiej jakości (o szerokiej gamie kolorów według katalogu RAL) – matowych lub z połyskiem.
Co można malować proszkowo?
Lakierowaniu proszkowemu poddawane są najczęściej elementy metalowe, wykorzystywane w przemyśle. Maluje się bramy, przęsła, panele ogrodzeniowe, balustrady balkonowe i tarasowe, elementy systemu rynnowego – czyli wszystkie przedmioty narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Lakierowanie proszkowe dotyczy branży motoryzacyjnej - części maszyn i pojazdów (np. felg samochodowych). Nie należy zapomnieć także o sprzęcie AGD i RTV, czyli rzeczach, które na pewno pojawią się w każdym budynku mieszkalnym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana