Na czym polega renowacja lakieru na samochodzie?
Auto detailing to coraz bardziej powszechna forma dbałości o wyjątkowe walory estetyczne samochodu. Zainteresowani są nim entuzjaści motoryzacji oraz osoby przywiązującą szczególną wagę do wyglądu auta. Ważnym elementem detailingu jest utrzymywanie powłok lakierniczych pojazdu w jak najlepszej kondycji, zwłaszcza że nawet najlepszy lakier samochodowy z czasem tracić swój połysk i idealną strukturę. Przeczytaj, na czym polega renowacja lakieru.
„Rosnące zainteresowanie usługami auto detailingu – wyjaśnia pracownik firmy Czogum Auto Spa Detailing – sprawiło, że nasza firma podejmuje się wykonywania zabiegów kosmetycznych, które w sposób radykalny zwiększają walory wizualne pojazdów. Do konserwacji i poprawy wyglądu powłok lakierniczych używa się najwyższej klasy środków do pielęgnacji aut oraz sprawdzonych metod renowacji lakieru”.
Jakie są najczęstsze powody uszkodzeń lakieru samochodowego?
Podczas eksploatacji lakier pojazdu narażony jest na różnego typu uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Najczęściej lakier traci swoje walory estetyczne z powodu drobnych zarysowań lub większych rys. Rysy na lakierze samochodowym można podzielić na drobne, średnie oraz głębokie. Lakier ulega uszkodzeniom spowodowanym kamykami, żwirem lub piaskiem. Powłoki lakiernicze tracą swój pierwotny wygląd na skutek oddziaływania różnego rodzaju chemikaliów oraz soli, której używa się w okresie zimowym do posypywania jezdni. Promieniowanie UV także przyczyni się do degradacji lakieru auta. Dlatego też każdy właściciel pojazdu powinien co jakiś czas zadbać o nadwozie i przeprowadzić renowację lakieru oraz zadbać o jego zabezpieczenie.
Przeczytaj również: Jak na co dzień dbać o karoserię – sprawdzone porady
Skuteczne metody konserwacji lakieru na nadwoziu
Najbardziej skuteczną metodą na przywrócenie lakierowi dawnej świetności jest profesjonalna renowacja poprzez polerowanie. Warto ją przeprowadzić w doświadczonej firmie auto detailingowej. Specjaliści doskonale dopasują sposób wykonania zabiegu do charakterystyki uszkodzeń i wezmą pod uwagę takie szczegóły, jak grubość lakieru i specyfika powłoki. Ocenią też, czy powłoka lakiernicza pojazdu była już wcześniej polerowana. Ma to fundamentalne znaczenie dla jakości przeprowadzonej renowacji.
Przeczytaj również: Jak nadać karoserii samochodu efektu głębi?
Polerowanie – jak przebiega?
Do polerowania nadwozia wykorzystuje się specjalne polerki z gąbką oraz specjalistyczne pasty polerskie. Gąbki do polerowania występują w kilku stopniach twardości, a ich wybór zależy od rodzaju lakieru oraz specyfiki uszkodzeń.
Przeczytaj również: Jak zadbać o lakier samochodowy?
Można wyróżnić trzy poziomy intensywności renowacji:
Odświeżenie lakieru polega na usunięciu bardzo drobnych rys tzw. mikrozarysowań oraz jego zabezpieczeniu. Dzięki temu lakier odzyskuje swój blaski i nienaganny wygląd.
Korekta jednoetapowa umożliwia usunięcie nawet 60% rys. Efekt jest wyjątkowy, a odświeżona powierzchnia lakiernicza znów może cieszyć oko właściciela.
Pozbycie się 95% rys wymaga przeprowadzenia korekty wieloetapowej. Pozwala ona na przywrócenie idealnego stanu lakieru. Można śmiało stwierdzić, że po tym zabiegu lakier samochodu wygląda jak nowy.
Inne metody zabezpieczania lakieru samochodowego
Bardziej wyrafinowaną i technologicznie zaawansowaną metodą zabezpieczania powierzchni lakierniczej jest nałożenie powłoki ceramicznej. Cienką warstwę specjalistycznego preparatu aplikuje się na nadwozie pojazdu. Preparat ten przygotowany jest na bazie krzemionki. W połączeniu z odpowiednimi domieszkami powstają związki ceramiczne, które krystalizują się na powierzchni lakieru i tworzą odporną warstwę zabezpieczającą. Daje to wyjątkowy efekt wizualny, w postaci szklistej i gładkiej powłoki zabezpieczającej lakier.
Innym bardzo efektownym sposobem jest nakładanie na nadwozie pojazdu specjalnych folii samoprzylepnych. Ochronne folie PPF aplikuje się na najbardziej narażone elementy m.in. przody samochodów, lusterka, progi drzwi i progi załadunkowe. Można stosować folie bezbarwne jak również kolorowe, które w znakomity sposób odmienią wygląd nadwozia samochodu.
Konserwację lakieru samochodowego powinno się przeprowadzać co pewien czas w zależności od jego stanu i poziomu zużycia. Warto też poddać go renowacji przed sprzedażą pojazdu. Pomoże to zwiększyć zainteresowanie klientów ofertą oraz osiągnąć lepszą cenę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana