Przygotowanie powierzchni do lakierowania proszkowego. Etapy postępowania
W przemyśle i budownictwie istnieje sposób na estetyczne i trwałe zabezpieczenia powierzchni metalowych. Lakierowanie proszkowe dotyczy głównie płaszczyzn ze stali i aluminium. Tworzone powłoki mają idealną gładkość i są ochroną przed wilgocią oraz innymi szkodliwymi czynnikami. Jednak aby osiągnąć tak dobry efekt, przed samym pokryciem lakierem trzeba specjalnie przygotować powierzchnię. Co należy zrobić?
Jak przygotowuje się podłoże pod lakierowanie proszkowe?
Planując lakierowanie proszkowe, należy w pierwszej kolejności oczyścić powierzchnię, odtłuścić i usunąć z niej ewentualny pył. Robi się to przy pomocy środków odtłuszczających oraz specjalnego czyściwa. Jeżeli na powierzchni jest stara powłoka, należy ją usunąć mechanicznie lub chemicznie. Odtłuszczenie odbywa się za pomocą odpowiednich środków. Stan powierzchni przed malowaniem jest bardzo istotnym czynnikiem, bo tylko do prawidłowo wyczyszczonego podłoża powłoka lakierowa trwale się przykleja.
Przeczytaj również: Czym charakteryzuje się profesjonalna lakiernia?
Firmy usługowe zajmujące się usługami malowania proszkowego, takie jak MALEKS, stosują kolejne metody, które poprawiają stan przylegania powłoki lakierowej. Czynności takie należą do obróbek strumieniowo-ściernych. Jedną z nich może być piaskowanie, natomiast czasem wykonywane jest korundowanie. Rezultaty obróbki zależą głównie od rodzaju ścierniwa, które musi być dobrane odpowiednio do rodzaju powierzchni.
Przeczytaj również: Malowanie proszkowe w przemyśle motoryzacyjnym
Piaskowane konstrukcje, które mają być umieszczone na zewnątrz, powinny zostać również uzupełniająco pokryte środkami antykorozyjnymi, np. podkładami epoksydowymi lub cynkowymi. W celu poprawienia właściwości antykorozyjnych stali czarnej zaleca się cynkowanie ogniowe, na które, po odpowiednim przygotowaniu ocynku, można położyć farbę proszkową.
Przeczytaj również: Rola lakierowania proszkowego we współczesnym przemyśle
Od czego zależy wybór lakierów proszkowych i sposobu przygotowania podłoża?
Lakierowanie proszkowe wykonywane jest za pomocą natrysku elektrokinetycznego lub elektrostatycznego. Lakier występuje w postaci proszku o zróżnicowanym składzie, dopasowanym do konkretnego rodzaju podłoża. To wszystko sprawia, że dokładnie przylega on do malowanej powierzchni, która wcześniej była przygotowana w taki sposób, aby nabyła pewien stopień chropowatości. Wtedy przyleganie proszku jest o wiele lepsze.
Sposób przygotowania podłoża również zależy od charakteru i rodzaju materiału. Nie mniej ważne jest także przeznaczenie. Inne przygotowania i odmienny rodzaj lakierowania będzie przeznaczony na przykład dla felg samochodowych lub regałów magazynowych, a zupełnie inne dla konstrukcji stalowych, które pozostawione będą na wolnym powietrzu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana