Rodzaje zabezpieczeń antykorozyjnych
Zabezpieczenia antykorozyjne umożliwiają skuteczną ochronę metali przed rdzą, co wpływa na polepszenie wskaźnika wytrzymałości i odporności na różne czynniki atmosferyczne. Owe sposoby dobiera się za pośrednictwem różnych metod. Jakie są najlepsze zabezpieczenia antykorozyjne? Na które warto zwrócić największą uwagę? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Typy zabezpieczeń przed korozją
Podział zabezpieczeń antykorozyjnych odbywa się według metod wykonania konkretnych metali. Najpopularniejsze są dwa sposoby: elektrochemiczne zabezpieczenia przed korozją i powłoki antykorozyjne.
Przeczytaj również: Jak przebiega galwanizacja?
Pierwsza metoda wiąże się ze zmianą szeregu napięciowego metali. Jest stosowana najczęściej w okrętach, rurociągach czy kadłubach statków. Przykładem elektrochemicznej metody mpgą być inhibitory korozji, czyli substancje, których obecność powoduje zmniejszenie lub zahamowanie procesu korozji. Na rynku pojawiają się inhibitory lotne, papiery i płyny antykorozyjne, a także folie VCI.
Przeczytaj również: Cechy dobrej lakierni proszkowej
Powłoki antykorozyjne sprawdzają się przy izolacji metali od czynników korozyjnych. Wyróżniają się uniwersalnością oraz wysoką skutecznością. Stanowią popularne rozwiązanie z powodu łatwości wykonywania powłok oraz kontrolowania ciągłości zabezpieczeń.
Firmą, która profesjonalnie zajmuje się zabezpieczaniem metali przed korozją, jest przedsiębiorstwo Techrom z Bydgoszczy. Pracownicy wykonują tutaj malowania antykorozyjne różnego typu konstrukcji stalowych.
Zastosowanie folii VCI
Folie VCI operują opatentowanymi preparatami chemicznymi. Wyróżniamy kilka rodzajów tych produktów:
Folie antykorozyjne w postaci płaskich arkuszy,
Folie termokurczliwe wykorzystywane do zabezpieczania maszyn i innych sprzętów wielkogabarytowych,
Folie antykorozyjne, stosowane przy produkcji stali i elementów metalurgicznych.
Folie VCI stosuje się chętnie do zabezpieczania maszyn, części samochodowych, silników, konstrukcji stalowych. Charakteryzują się one wysoką jakością.
Rodzaje powłok antykorozyjnych
Powłoki antykorozyjne są najpopularniejszą metodą ochrony przed rdzą. Dzielą się na niemetaliczne i metaliczne. W powłokach niemetalicznych zabezpieczenia antykorozyjne są wykonywane za pomocą specjalnych farb i lakierów, które nakłada się na części metalowe (np. malowanie proszkowe).
W powłokach metalicznych wykorzystuje się chromowanie i cynkowanie metali. Chromowanie pozwala chronić powierzchnie aluminiowe. Pokrycie specjalną substancją nadaje także walorów estetycznych i wysokiego połysku.
Cynkowanie metali jest wykorzystywane szczególnie w miejskich warunkach korozyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana