Rola imadła w pracach spawalniczych
Imadło to stosunkowo proste, a jednocześnie niezwykle przydatne urządzenie. Trudno wyobrazić sobie, żeby mogło go zabraknąć nie tylko w profesjonalnym zakładzie, ale również w przydomowym warsztacie. Jego rolę docenimy przy wykonywaniu bardzo szerokiego zakresu prac – w tym również podczas spawania metalowych elementów. Dlaczego jest ono tak ważne?
Jak działa imadło?
Mechanizm działania imadła jest bardzo prosty. Jego elementem roboczym są tzw. szczęki, tworzące razem zacisk. Jedna ze szczęk jest nieruchoma, zamontowana na korpusie urządzenia – druga z nich osadzona jest na ruchomym trzpieniu w kształcie śruby. Obracając śrubę przy pomocy pokrętła – zazwyczaj podłużnego, zamontowanego prostopadle do całej śruby – jesteśmy w stanie regulować odległość między szczękami, dostosowując ją do wymiarów elementu, który chcemy nieruchomo przytrzymać w imadle.
- Oczywiście imadła to rozbudowana kategoria produktów, obejmująca różne ich rodzaje – mówi przedstawiciel firmy Spawaj.eu - Jednym z nich są krzyżowe imadła obrotowe, które dają użytkownikowi możliwość regulowania nie tylko rozstawu szczęk, ale również obracania korpusu całego urządzenia w płaszczyźnie poziomej i zmieniania jego położenia na stole roboczym. Dzięki temu możliwe jest zmienianie położenia trzymanego między szczekami elementu i dostosowanie go do potrzeb planowanych prac.
Innym rozwiązaniem jest imadło kątowe, które składa się właściwie z trzech szczęk – dwie z nich zamontowane na korpusie ustawione są prostopadle względem siebie, trzecia zaś, poruszana za pomocą śruby ma postać klina, którego czubek ma kąt 90 stopni. Tego typu imadło pozwala przytrzymać dwa oddzielne elementy, np. fragmenty profili w taki sposób, by stykały się ze sobą pod kątem prostym.
Zastosowanie imadła w pracach spawalniczych
Podobnie jak we wszystkich innych pracach, zadaniem imadła podczas spawania jest przytrzymanie spawanych elementów całkowicie nieruchomo. Jest to bardzo ważne dla zachowania jakości spawu. W sytuacji, w której spawane części nie zostałyby odpowiednio usztywnione, mogłoby dojść do przesuwania się ich pozycji względem siebie. Z jednej strony mogłoby to zniszczyć już wykonany spaw, z drugiej – zaburzyć wymiary i kształt wykonywanej z tych elementów konstrukcji. Używając imadła zyskujemy zatem pewność, że układ, który przygotowaliśmy do spawania zachowa swój kształt i wymiary, a połączenia między poszczególnymi elementami będą wykonane w sposób zapewniający maksymalną trwałość. Ponadto zastosowanie imadeł poprawia wydajność spawania i bezpieczeństwo pracowników najbliższego otoczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana