Różnice między złomem wsadowym a niewsadowym
Zużyty metal można poddawać obróbce i recyklingowi. Dzięki temu zostaje on ponownie wykorzystany przy zminimalizowaniu szkodliwego wpływu na środowisko. Dwa główne rodzaje złomu – jeśli weźmie się pod uwagę sposób ich recyklingu – to złom wsadowy i niewsadowy. Chcesz dowiedzieć się, na czym polegają różnice pomiędzy tymi dwoma nazwami odpadów metalowych? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania dotyczące złomu metalowego!
Złom wsadowy, czyli jaki?
Złom wsadowy jest takim rodzajem złomu metalowego, który można od razu umieścić w piecu hutniczym. Oznacza to, że elementy metalowe mają rozmiar, kształt i skład chemiczny, który umożliwia ich przetopienie. Niski stopień zanieczyszczenia, grubość minimum 4 mm i odpowiednia masa (poniżej 200 kg) to warunki, które musi spełniać metalowy przedmiot, aby mógł zostać poddany obróbce termicznej w piecu. Złom wsadowy podzielony jest na 17 klas, a każda z nich ma specyficzne cechy takie jak postać, wielkość i maksymalny poziom zanieczyszczeń surowca. Takie warunki zwykle spełniają metale kolorowe.
Co to jest złom niewsadowy?
Złom niewsadowy przed recyklingiem wymaga odpowiedniego przygotowania. Najpierw musi on zostać poddany obróbce wstępnej termicznej i mechanicznej. Proces ten ma na celu przystosowanie rozmiarów, kształtu i składu przedmiotów metalowych do umieszczenia ich w piecu. Przykładowo, zbyt długie elementy, należy najpierw pociąć na mniejsze odcinki. Generuje to koszty, które trzeba uwzględnić w procesie recyklingu. Z tego samego powodu złom niewsadowy jest mniej chętnie przyjmowany w punktach odbioru odpadów metalowych i można za niego otrzymać niższą cenę. Złom niewsadowy dzieli się na dwa rodzaje – lekki o grubości maksymalnej 4 mm i ciężki o grubości co najmniej 6 mm. Każdy rodzaj złomu przyjmowany jest przez profesjonalne punkty, np. Skup Surowców Wtórnych Gliwice.
Podstawowa różnica pomiędzy złomem wsadowym a niewsadowym to procedury, którym poddaje się je przed rozpoczęciem recyklingu. Trzeba przy tym pamiętać, że złom, zarówno wsadowy, jak i niewsadowy, ostatecznie trafia do pieca hutniczego i zostaje przetopiony. Potem może być ponownie wykorzystany. Taki recykling pozwala ponownie użyć surowca i ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana